45 Yıllık Damak Tadı

Sofraların Sultan’ı lezzet yolculuğuna 1973 yılında Ankara’da başladı. Bundan tam 43 yıl önce herkesin güvenle tükettiği ve sevdikleriyle paylaşabildiği ürünler üretmek amacıyla yola çıktı. Başlangıçta sadece sucuk ve pastırma üretmekte iken, bugün 7 ana grupta 140 çeşit ürünü ve Sultan, Serdar, Anadolu markalarıyla sofraların başköşesindeki yerini almakta.

Kurulduğu günden bu yana çizgisini bozmadan büyüyen Sultan, ürün kalitesinden, hijyenden ve insan sağlığından asla taviz vermeden, son teknoloji ile üretimini sürdürüyor.

Türkiye genelinde 10 bölgede bulunan bölge müdürlükleri ve 50’yi aşan bayi sayısı ile seçkin marketlerde yerini alan Sultan, her gün yüzlerce aracıyla Türkiye’nin dört bir yanını diyar diyar dolaşarak sucuğundan pastırmasına, sosisinden salamına onlarca ürün çeşidini sizlerle buluştururken, sofralarınızın Sultan’ı damakların değişmez tadı olmaya devam ediyor.

45 Yıllık Damak Tadı
Paydaşlarıyla, çalışanları ve tabi ki tüketicileriyle beraber sektöründe 43. yılını dolduran Sultan, ürettiği tüm lezzetleri sağlıkla ve afiyetle sizlere sunarken, ilk günkü tutkuyla ve aşkla yoluna devam ediyor.

Sultan olarak her bir ürünümüzü sağlığınızı ve damak tadınızı düşünerek üretiyoruz. “Kendi yemediğin ürünü başkasına da yedirmemelisin” anlayışı ile sağlık ve lezzetten asla taviz vermeden en kaliteli ürünleri sizlerle buluşturuyoruz.

Hammadde seçiminden işlenmesine ve ambalajlanmasına kadar olan sürecin tüm adımlarını uzman hekim kontrolünde, ISO 9001:2000 ve HACCP kalite güvence sistemleri doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Hammadde girişinden son ürüne kadar olan süreçte üretilen her ürünü 78 ayrı noktada fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerini yaparak üretiyor ve böylece üretilen her ürünün kalitesini garanti altına alıyoruz.

Sucuğundan salamına, sosisinden pastırmasına ürettiğimiz her bir ürün üzerinde sağlınız ve damak tadınız için titizlikle çalışıyoruz.

http://www.sultanet.com/